Included taxa

Thorell, T. (1899). Araneae Camerunenses (Africae occidentalis) quas anno 1891 collegerunt Cel. Dr Y. Sjöstedt aliique. Bihang till Kungliga Svenska Vetenskaps-Akademiens Handlingar 25(1): 1-105. download pdf

Back
Valid taxa Family Page / figures published as
Afracantha camerunensis Araneidae 65 (Df) Gasteracantha brevispina camerunensis
Africactenus poecilus Ctenidae 75 (Df) Ctenus poecilus
Ammonius pupulus Barychelidae 10 (Dm) Ammonius pupulus
Anansi insidiator Mimetidae 29 (Df) Mimetus insidiator
Ancylotrypa fodiens Cyrtaucheniidae 6 (Df) Bolostromus fodiens
Araneus apicalis Araneidae 58 (Df) Aranea apicalis
Araneus cereolus Araneidae 56 Aranea cereola
Araneus decoratus Araneidae 56 (Df) Aranea decorata
Araneus luteofaciens Araneidae 57 (Df; preoccupied by Blackwall, 1862 sub Epeira) Aranea luteola
Araneus septemtuberculatus Araneidae 45 (Df) Aranea septem-tuberculata
Arctosa sordulenta Lycosidae 85 (Df) Lycosa sordulenta
Argiope flavipalpis Araneidae 39 (Dm) Argiope flavipalpis
Argyrodes modestus Theridiidae 23 (Df) Argyrodes modestus
Ariadna laeta Segestriidae 12 (Df) Ariadna laeta
Ariadna rapinatrix Segestriidae 11 (Df) Ariadna rapinatrix
Caerostris sexcuspidata Araneidae 63 (Df) Caerostris femoralis
Charminus camerunensis Pisauridae 83 (Dmf) Charminus camerunensis
Cheiracanthium peregrinum Eutichuridae 17 (Df) Cheiracanthium peregrinum
Cheiracanthium simplex Eutichuridae 18 (Df) Cheiracanthium simplex
Corinna areolata Corinnidae 18 (Df) Corinna areolata
Ctenus nigromaculatus Ctenidae 76 (Df) Ctenus nigromaculatus
Ctenus pogonias Ctenidae 77 (Df) Ctenus pogonias
Cyphonisia soleata Barychelidae 5 (Df) Cyphonisia soleata
Cyrtarachne bilunulata Araneidae 62 (Df) Cyrtarachne bilunulata
Cyrtarachne flavopicta Araneidae 61 (Df) Cyrtarachne flavopicta
Cyrtarachne nodosa Araneidae 62 (Df) Cyrtarachne nodosa
Cyrtophora gemmosa Araneidae 43 (Df) Cyrtophora gemmosa
Dolomedes angustus Pisauridae 82 (Df) Cladycnis angusta
Eriovixia napiformis Araneidae 55 (Df) Aranea napiformis
Eriovixia turbinata Araneidae 54 (Df) Aranea turbinata
Hippasa albopunctata Lycosidae 84 (Dmf) Hippasa albopunctata
Hogna furva Lycosidae 85 (Dmf) Lycosa furva
Holopelus irroratus Thomisidae 73 (Dj) Bomis irrorata
Hyllus albocinctus Salticidae 98 (Dm) Viciria albocincta
Hyllus albofasciatus Salticidae 94 (Df) Hyllus albofasciatus
Hyllus alboplagiatus Salticidae 93 (Df) Hyllus alboplagiatus
Hyllus longiusculus Salticidae 96 (Df) Viciria longiuscula
Hyllus suillus Salticidae 95 (Df) Hyllus suillus
Hyllus thoracicus Salticidae 98 (Df) Viciria thoracica
Hysterocrates sjostedti Theraphosidae 6 (Df) Lycotharses sjöstedtii
Idiops curvipes Idiopidae 4 (Df) Acanthodon curvipes
Ischnocolus tomentosus Theraphosidae 9 (Df) Ischnocolus tomentosus
Isoxya penizoides Araneidae 64 Plectana penizoides
Leucauge albomaculata Tetragnathidae 33 (Dm) Argyroepeira albo-maculata
Leucauge analis Tetragnathidae 32 (Df) Argyroepeira analis
Leucauge apicata Tetragnathidae 30 (Df) Callinethis apicata
Leucauge margaritata Tetragnathidae 33 (Df) Argyroepeira margaritata
Lipocrea longissima Araneidae 41 (Df) Larinia fasciata
Macroctenus kingsleyi Ctenidae 76 (Df) Ctenus dirus
Mallinella decurtata Zodariidae 12 (Df) Storena decurtata
Margaromma nitidum Salticidae 99 (D) Margaromma nitida
Marpissa soricina Salticidae 91 (Dm) Marptusa soricina
Megaraneus gabonensis Araneidae 44 (Df) Aranea basilissa
Neoscona chiarinii Araneidae 53 (Df) Aranea accentuata
Neoscona penicillipes Araneidae 44 (Df) Aranea bioculata
Neoscona penicillipes Araneidae 49 (Dmf) Aranea varians
Neoscona rapta Araneidae 51 (Dmf) Aranea rapta
Neoscona subfusca Araneidae 52 (Dmf) Aranea nigrita
Neoscona subfusca pallidior Araneidae 52 (Df) Aranea nigrita pallidior
Neoscona triangula Araneidae 47 (Dm) Aranea sub-bituberculata
Nephila constricta Araneidae 36 (Dm) Nephila baculigera
Nephila turneri Araneidae 37 (Dm) Nephila dolabella
Nilus rubromaculatus Pisauridae 81 (Df) Thalassius rubromaculatus
Olios conspersipes Sparassidae 69 (Dj) Sparassus conspersipes
Olios pulchripes Sparassidae 66 (Df) Sparassus pulchripes
Olios sulphuratus Sparassidae 67 (Dmf) Sparassus sulphuratus
Olios variatus Sparassidae 65 (Dj) Sparassus variatus
Oxyopes aureolus Oxyopidae 88 (Dmf) Oxyopes aureolus
Oxyopes cornifrons Oxyopidae 89 (Df) Tapponia cornifrons
Oxyopes flavipalpis Oxyopidae 87 (Df) Oxyopes dorsualis
Paraplectana multimaculata Araneidae 60 (Df) Paraplectana multi-maculata
Pararaneus cyrtoscapus Araneidae 48 (Df) Aranea sanguipes
Pararaneus perforatus Araneidae 46 (Dm) Aranea perforata
Pararaneus perforatus Araneidae 44 (Df) Aranea crassicaudex
Pardosa manicata Lycosidae 87 (Dm) Pardosa manicata
Pardosa tenera Lycosidae 87 (Df) Pardosa tenera
Petaloctenus clathratus Ctenidae 79 (Df) Ctenus clathratus
Pharacocerus ephippiatus Salticidae 100 (Dm) Carrhotus ephippiatus
Pherenice tristis Araneidae 59 (Df) Pherenice tristis
Pholcus debilis Pholcidae 22 (Df) Micromerys debilis
Phoroncidia rubens Theridiidae 28 (Df) Phoroncidia rubens
Phoroncidia splendida Theridiidae 27 (Df) Phoroncidia splendida
Phrynarachne rugosa Thomisidae 75 Phrynarachne rugosa
Piloctenus pilosus Ctenidae 78 (Dmf) Ctenus pilosus
Pochyta pulchra Salticidae 97 (Dm) Viciria pulchra
Portia africana Salticidae 91 (Dm) Cocalus africanus
Prasonica hamata Araneidae 41 (Df) Prasonica hamata
Procopius aethiops Corinnidae 13 (Df) Procopius aethiops
Procopius vittatus Corinnidae 15 (Dm) Procopius vittatus
Psyllo nitida Araneidae 40 (Df) Psyllo nitida
Raecius asper Udubidae 18 (Df) Mnesitheus asper
Remmius vultuosus Sparassidae 70 (D) Remmius sordidatus
Scytodes coronata Scytodidae 20 (Dm) Scytodes coronata
Scytodes multilineata Scytodidae 19 (Dm) Scytodes multilineata
Smeringopina africana Pholcidae 21 (Df) Smeringopus africanus
Smeringopina armata Pholcidae 22 (Dm) Smeringopus armatus
Steatoda picea Theridiidae 26 (Df) Teutana picea
Stromatopelma calceatum Theraphosidae 9 (Df) Hyarachne horrida
Tetragonophthalma vulpina Pisauridae 80 (Df) Phalaea crassa
Theridion molliculum Theridiidae 25 (Df) Theridion molliculum
Theridion tessellatum Theridiidae 24 (Dm) Theridion tessellatum
Thiratoscirtus cinctus Salticidae 101 (Dmf) Jotus cinctus
Thomisops pupa Thomisidae 72 (Df) Thomisops pupa
Thyene ocellata Salticidae 91 (Dm) Marptusa ocellata
Tidarren scenicum Theridiidae 24 (Df) Theridion scenicum
Tmarus cancellatus Thomisidae 71 (Dm) Tmarus cancellatus
Tylorida seriata Tetragnathidae 34 (Df) Tylorida seriata