Included taxa

Saaristo, M. I. (2010). Araneae. In: Gerlach, J. & Y. Marusik (eds.) Arachnida and Myriapoda of the Seychelles islands. Siri Scientific Press, Manchester UK, pp. 8-306. download pdf

Back

Species
Species Family Page / figures published as
Agyneta pogonophora Linyphiidae 78, f. 13.1-3 (mf) Agyneta pogonophora
Anapistula seychellensis Symphytognathidae 222, f. 33.1-4 (f) Anapistula seychellensis
Andasta benoiti Theridiosomatidae 279, f. 38.1-7 (mf) Andasta benoiti
Andasta siltte Theridiosomatidae 280, f. 38.8-11 (f) Andasta siltte
Anelosimus decaryi Theridiidae 276, f. 37.149 (mf) Selimus decaryi
Anelosimus placens Theridiidae 266, f. 37.110-117 (mf) Selimus placens
Apolania segmentata Ctenidae 66, f. 8.1-3 (m) Apolania segmentata
Arachnura scorpionoides Araneidae 33, f. 4.1-2 (f) Arachnura scorpionoides
Argiope anasuja Araneidae 48, f. 4.66-71 (mf) Argiope anasuja
Argiope trifasciata Araneidae 48, f. 4.72-76 (mf) Argiope trifasciata
Argyrodella pusillus Theridiidae 244, f. 37.21-28, 42a-b, 43 (mf) Argyrodella pusillus
Argyrodes argyrodes Theridiidae 247, f. 37.29-36, 45 (mf) Argyrodes argyrodes
Argyrodes chionus Theridiidae 275, f. 37.148 (m) Argyrodes chionus
Argyrodes cognatus Theridiidae 247, f. 37.39a-b, 47 (mf) Argyrodes cognatus
Argyrodes fissifrontellus Theridiidae 248, f. 37.38a-b, 44 (mf) Argyrodes fissifrontella
Argyrodes rostratus Theridiidae 248, f. 37.37a-b, 46 (mf) Argyrodes rostratus
Artema atlanta Pholcidae 159, f. 25.1-5 (mf) Artema atlanta
Bardala labarda Theridiidae 251, f. 37.50-58 (mf) Bardala labarda
Baviola braueri Salticidae 174, f. 27.1-7 (mf) Baviola braueri
Baviola luteosignata Salticidae 176, f. 27.8-11 (mf) Baviola luteosignata
Baviola vanmoli Salticidae 176, f. 27.12-15 (mf) Baviola vanmoli
Brignolia bowleri Oonopidae 109, f. 22.196-200 (m) Aridella bowleri
Brignolia parumpunctata Oonopidae 111, f. 22.139-145 (mf) Brignolia cubana
Brignolia trichinalis Oonopidae 132, f. 22.131-138 (mf) Lisna trichinalis
Bristowiella seychellensis Lycosidae 85, f. 14.1-6 (f) Bristowiella seychellensis
Camillina aldabrae Gnaphosidae 70, f. 11.8-9 (mf) Camillina aldabrae
Camillina cordifera Gnaphosidae 70, f. 11.1-7 (mf) Camillina cordifera
Carrhotus bellus Salticidae 176, f. 27.16-20 (mf) Carrhotus bellus
Cenemus culiculus Pholcidae 160, f. 25.6-15 (mf) Cenemus culiculus
Cenemus mikehilli Pholcidae 162, f. 25.20 (f) Cenemus mikehilli
Cenemus silhouette Pholcidae 163, f. 25.16-19 (mf) Cenemus silhouette
Clubiona hitchinsi Clubionidae 54, f. 5.1-4 (mf) Clubiona hitchinsi
Clubiona mahensis Clubionidae 55, f. 5.5-10 (mf) Clubiona mahensis
Clubiona nigromaculosa Clubionidae 57, f. 5.11-14 (f) Clubiona nigromaculosa
Coleosoma blandum Theridiidae 251, f. 37.59-66 (mf) Coleosoma blandum
Coleosoma floridanum Theridiidae 254, f. 37.67-74 (mf) Coleosoma floridanum
Conothele truncicola Halonoproctidae 26, f. 2.1-5 (f) Conothele truncicola
Cosmophasis lami Salticidae 179, f. 21-26 (mf, misidentified) Cosmophasis squamata
Cousinea keeleyi Oonopidae 111, f. 22.23-25 (f) Cousinea keeleyi
Creugas gulosus Corinnidae 58, f. 6.1-5 (mf) Creugas gulosus
Cryptothele alluaudi Zodariidae 64, f. 7.1-4 (m) Cryptothele alluaudi
Cyclosa camelodes Araneidae 34, f. 4.10-12 (mf, S) Cyclosa camelodes
Cyclosa insulana Araneidae 36, f. 4.13-16 (mf) Cyclosa insulana
Cyclosa kibonotensis Araneidae 36, f. 4.17-19 (mf) Cyclosa kibonotensis
Cynapes wrighti Salticidae 179, f. 27.27-30 (mf) Cynapes wrighti
Cyrtophora citricola Araneidae 50, f. 4.77-84 (mf) Cyrtophora citricola
Damastes validus Sparassidae 216, f. 32.1-3 (mf) Damastes validus
Diblemma donisthorpei Oonopidae 112, f. 22.20-22 (mf) Diblemma donisthorpei
Dipoena hasra Theridiidae 275, f. 37.145 (mf) Dipoena hasra
Dipoena pristea Theridiidae 275, f. 37.146 (mf) Dipoena pristea
Epocilla calcarata Salticidae 181, f. 27.31-36 (mf) Epocilla calcarata
Ero comorensis Mimetidae 89, f. 15.1-2 (f) Ero comorensis
Euryopis helcra Theridiidae 275, f. 37.147 (mf) Euryopis helcra
Euso muehlenbergi Ochyroceratidae 100, f. 20.1-12 (mf) Euso muehlenbergi
Eusparassus walckenaeri Sparassidae 217, f. 32.4-8 (mf) Eusparassus walckenaerii
Farqua quadrimaculata Oonopidae 112, f. 22.47-52 (mf) Farqua quadrimaculata
Firmicus insularis Thomisidae 283, f. 39.1-2 (m) Firmicus insularis
Gamasomorpha austera Oonopidae 115, f. 22.18-19 (f) Gamasomorpha austera
Gamasomorpha insularis Oonopidae 115, f. 22.1-8 (m) Gamasomorpha insularis
Gamasomorpha mornensis Oonopidae 115, f. 22.9-17 (mf) Gamasomorpha mornensis
Glenognatha argyrostilba Tetragnathidae 233, f. 36.24-26 (m) Dyschiriognatha argyrostilba
Goleba pallens Salticidae 181, f. 27.37-42 (mf) Goleba pallens
Hasarius adansoni Salticidae 182, f. 27.43-46 (mf) Hasarius adansoni
Hasarius mahensis Salticidae 184, f. 27.47-51 (mf) Hasarius mahensis
Hasarius rufociliatus Salticidae 184, f. 27.52-56 (mf) Hasarius rufociliatus
Heliophanus activus Salticidae 185, f. 27.57-63 (mf) Heliophanus activus
Heliophanus hamifer Salticidae 189, f. 27.64-67 (mf) Heliophanus hamifer
Hersilia aldabrensis Hersiliidae 77, f. 12.1-5 (mf) Hersilia aldabrensis
Heteroonops spinimanus Oonopidae 147, f. 22.170-174 (f) Heteroonops spinimanus
Heteroonops spinimanus Oonopidae 148, f. 22.165-169 (m) Matyotia tetraspinosus
Heteropoda venatoria Sparassidae 218, f. 32.9-10 (mf) Heteropoda venatoria
Hispo alboclypea Salticidae 189, f. 27.68-73 (mf) Hispo alboclypea
Hispo striolata Salticidae 190, f. 27.74-79 (mf) Hispo striolata
Hybosida dauban Palpimanidae 156, f. 24.4-8 (mf) Hybosida dauban
Hybosida lucida Palpimanidae 158, f. 24.9-14 (mf) Hybosida lucida
Hyllus acutus Salticidae 190, f. 27.80-83 (mf) Hyllus acutus
Idioctis intertidalis Barychelidae 25, f. 1.7-12 (f) Idioctis intertidalis
Ischnothyreus jivani Oonopidae 117, f. 22,160-164 (mf) Ischnothyrella jivani
Ischnothyreus peltifer Oonopidae 119, f. 22.146A, 147-150, 152-154, 155A, 156-157 (mf) Ischnothyreus peltifer
Ischnothyreus serpentinum Oonopidae 121, f. 158-159 (f) Ischnothyreus serpentinum
Ischnothyreus velox Oonopidae 123, f. 22.146B, 151, 155B (mf) Ischnothyreus velox
Kilima decens Araneidae 39, f. 4.26-31 (mf) Kilima decens
Kochiura aulica Theridiidae 257, f. 37.81-82 (mf) Kochiura aulica
Larinia bifida Araneidae 39, f. 4.20-23 (f, Sm) Larinia bifida
Larinia dasia Araneidae 39, f. 4.24-25 (f) Larinia dasia
Latrodectus geometricus Theridiidae 276, f. 37.154 (mf) Latrodectus geometricus
Latrodectus menavodi Theridiidae 276, f. 37.155 (mf) Latrodectus menavodi
Leucauge argyrescens Tetragnathidae 230, f. 36.1-8 (mf) Leucauge argyrescens
Lionneta gerlachi Oonopidae 125, f. 22.74-78 (mf) Lionneta gerlachi
Lionneta mahensis Oonopidae 125, f. 22.79-84 (mf) Lionneta mahensis
Lionneta praslinensis Oonopidae 129, f. 22.53-57 (mf) Lionneta praslinensis
Lionneta savyi Oonopidae 129, f. 22.68-70 (m) Lionneta savyi
Lionneta sechellensis Oonopidae 129, f. 22.58-67 (mf) Lionneta sechellensis
Lionneta silhouettei Oonopidae 129, f. 22.85-89 (m) Lionneta silhouettei
Lionneta veli Oonopidae 131, f. 22.90D, 91D, 92D, 201 (m) Lionneta veli
Loxosceles rufescens Sicariidae 214, f. 31.1-3 (m) Loxosceles rufescens
Mariblemma pandani Tetrablemmidae 227, f. 35.3-7 (mf) Mariblemma pandani
Menemerus bivittatus Salticidae 192, f. 27.84a-c (mf) Menemerus bivittatus
Mesida thorelli Tetragnathidae 230, f. 36.9-18 (mf) Mesida thorelli
Metaleptyphantes praecipuus Linyphiidae 79, f. 13.4-5 (mf) Metaleptyphantes praecipuus
Microbathyphantes palmarius Linyphiidae 80, f. 13.6-10 (mf) Microbathyphantes palmarius
Microbianor golovatchi Salticidae 192, f. 27.97-100 (f) Microbianor golovatchi
Microbianor nigritarsus Salticidae 192, f. 27.85-91 (mf) Microbianor nigritarsus
Microbianor saaristoi Salticidae 194, f. 27.92-96 (mf) Microbianor saaristoi
Microdipoena elsae Mysmenidae 92, f. 17.1-8 (mf) Microdipoena elsae
Microdrassus inaudax Gnaphosidae 73, f. 11.10-11 (f) Microdrassus inaudax
Micropholcus fauroti Pholcidae 163, f. 25.21-30 (mf) Micropholcus fauroti
Modisimus culicinus Pholcidae 165, f. 25.31-37 (mf) Modisimus culicinus
Moneta coercervea Theridiidae 258, f. 37.83-85 (mf) Moneta coercervus
Myrmarachne constricta Salticidae 194, f. 27.101-104 (mf) Myrmarachne constricta
Nanume naneum Theridiidae 259, f. 37.86-89 (mf) Nanume naneum
Neonesiotes remiformis Linyphiidae 81, f. 13.11-14 (mf) Neonesiotes remiformis
Neoscona angulatula Araneidae 41, f. 4.43-46, 52 (mf) Neoscona angulatula
Neoscona moreli Araneidae 41, f. 4.32-36, 53 (mf) Neoscona moreli
Neoscona punctigera Araneidae 41, f. 4.47-50 (mf) Neoscona punctigera
Neoscona quincasea Araneidae 40, f. 4.54-60 (mf) Neoscona quincasea
Neoscona subfusca Araneidae 43, f. 4.35-38 (mf) Neoscona subfusca
Neoscona triangula Araneidae 45, f. 4.39-42, 51 (mf) Neoscona triangula
Nepalicius seychellensis Salticidae 198, f. 27.107-109 (mf) Pseudicius seychellensis
Nephila inaurata madagascariensis Araneidae 94, f. 18.1-6 (mf) Nephila madagascariensis
Nephilingis livida Araneidae 97, f. 18.7-18 (mf) Nephilengys borbonica
Nesiergus halophilus Theraphosidae 29, f. 3.3-9 (mf) Nesiergus halophilus
Nesiergus insulanus Theraphosidae 31, f. 3.10-15 (f) Nesiergus insulanus
Nesioneta benoiti Linyphiidae 83, f. 13.15-17 (mf) Nesioneta benoiti
Nesticella sechellana Nesticidae 99, f. 19.1-3 (f) Howaia sechellana
Nesticodes rufipes Theridiidae 259, f. 37.90-94 (mf) Nesticodes rufipes
Nihonhimea mundula Theridiidae 261, f. 37.95-101 (mf) Parasteatoda mundula
Noideattella assumptia Oonopidae 146, f. 22.32-39 (mf) Silhouettella assumptia
Odontodrassus aphanes Gnaphosidae 74, f. 11.14-16 (mf) Odontodrassus aphanes
Oecobius concinnus Oecobiidae 1008, f. 21.7-9 (mf) Tarapaca concinnus
Oecobius marathaus Oecobiidae 106, f. 21.1-6 (mf) Maitreja marathaus
Oedignatha mogamoga Liocranidae 58, f. 6.6-7, 9 (mf) Oedignatha mogamoga
Oedignatha scrobiculata Liocranidae 61, f. 6.8, 10 (mf) Oedignatha scrobiculata
Oonopinus kilikus Oonopidae 150, f. 22.175-180 (mf) Oonopinus kilikus
Opopaea apicalis Oonopidae 138, f. 22.112-117 (mf) Epectris apicalis
Opopaea deserticola Oonopidae 134, f. 22.93-101 (mf) Opopaea deserticola
Opopaea probosciella Oonopidae 135, f. 22.107-111 (f) Opopaea probosciella
Opopaea silhouettei Oonopidae 136, f. 22.102-106 (mf) Opopaea silhouettei
Opopaea suspecta Oonopidae 137, f. 22.202-205 (f) Opopaea suspecta
Orchestina justini Oonopidae 152, f. 22.190-195 (mf) Orchestina justini
Orchestina maureen Oonopidae 152, f. 22.187-189 (f) Orchestina maureen
Orchestina pavesii Oonopidae 147, f. 183B (m) Orchestina pavesii
Orchestina sechellorum Oonopidae 152, f. 22.183A, 184-186 (mf) Orchestina sechellorum
Orthobula impressa Trachelidae 61, f. 6.11-16 (mf) Orthobula impressa
Ouette ouette Ochyroceratidae 103, f. 20.13-16 (f) Ouette ouette
Oxyopes dumonti Oxyopidae 154, f. 23.1-3 (mf) Oxyopes dumonti
Paccius quadridentatus Trachelidae 63, f. 6.17-18 (m) Paccius quadridentatus
Palicanus caudatus Miturgidae 90, f. 16.1-5 (mf) Palicanus caudatus
Parasteatoda tepidariorum Theridiidae 261, f. 37.102-106 (mf) Parasteatoda tepidariorum
Patri david Oonopidae 141, f. 22.118-125 (mf) Patri david
Patu silho Symphytognathidae 223, f. 33.5-10 (mf) Patu silho
Pelicinus marmoratus Oonopidae 142, f. 22.40-46 (mf) Pelicinus mahei
Peucetia pulchra Oxyopidae 155, f. 23.5-6 (f) Peucetia pulchra
Phycosoma martinae Theridiidae 240, f. 37.9-12 (mf) Phycosoma martinae
Phycosoma menustya Theridiidae 239, f. 37.1-8 (mf) Phycosoma menustya
Phycosoma spundana Theridiidae 241, f. 37.13-20 (mf) Phycosoma spundana
Physocyclus globosus Pholcidae 166, f. 25.46-53 (mf) Physocyclus globosus
Platnickina mneon Theridiidae 257, f. 37.75-80 (mf) Platnickina mneon
Pleorotus braueri Sparassidae 219, f. 32.11 (m) Pleorotus braueri
Plexippus paykulli Salticidae 197, f. 27.105-106 (mf) Plexippus paykulli
Poltys horridus Araneidae 47, f. 4.3-5 (f) Poltys horridus
Prasonica anarillea Araneidae 47, f. 4.61-61 (mf) Prasonica anarillea
Prasonica seriata Araneidae 47, f. 4.63a-d (mf) Prasonica seriata
Prasonicella marsa Araneidae 48, f. 4.64-65 (m) Prasonicella marsa
Prida sechellensis Oonopidae 144, f. 22.126-130 (f) Prida sechellensis
Pritha heikkii Filistatidae 69, f. 10.1-6 (f, Sm) Pritha heikkii
Prodida stella Prodidomidae 173, f. 26.1-3 (f) Prodida stella
Rhacocnemis guttatus Sparassidae 220, f. 32.16-18 (mf) Rhacocnemis guttatus
Rhomphaea barycephala Theridiidae 250, f. 37.40a-b, 49 (mf) Rhomphaea barycephalus
Rhomphaea recurvata Theridiidae 249, f. 37.41a-b, 48 (mf) Rhomphaea recurvatus
Roche roche Ochyroceratidae 103, f. 20.17-22 (f) Roche roche
Sadies fulgida Salticidae 198, f. 27.110-115 (mf) Sadies fulgida
Sadies gibbosa Salticidae 198, f. 27.117-123 (mf) Sadies gibbosa
Sadies seychellensis Salticidae 199, f. 27.124-130 (mf) Sadies seychellensis
Sadies trifasciata Salticidae 199, f. 27.133-137 (mf) Sadies trifasciata
Salpesia soricina Salticidae 201, f. 27.138-139 (f) Salpesia soricina
Scytodes bertheloti Scytodidae 203, f. 28.3-7 (mf) Scytodes berthelotii
Scytodes fusca Scytodidae 203, f. 28.8-13 (mf) Scytodes fusca
Scytodes pholcoides Scytodidae 205, f. 28.14-19 (mf) Scytodes pholcoides
Scytodes velutina Scytodidae 203, f. 28.1-2 (mf) Scytodes velutina
Selenops secretus Selenopidae 212, f. 30.1-5 (mf) Selenops secretus
Sesato setosa Theridiidae 267, f. 37.118-121 (mf) Sesato setosa
Seycellesa braueri Theridiidae 263, f. 37.107-109 (mf) Robertia braueri
Seychellia lodoiceae Telemidae 225, f. 34.15-18 (mf) Seychellia lodoiceae
Seychellia wiljoi Telemidae 225, f. 34.1-14 (mf) Seychellia wiljoi
Silhouettella curieusei Oonopidae 145, f. 22.26-31 (mf) Silhouettella curieusei
Smeringopus pallidus Pholcidae 169, f. 25.54-63 (mf) Smeringopus pallidus
Soeuria soeur Scytodidae 207, f. 28.20-23 (f, Dm) Soeuria soeur
Speocera javana Ochyroceratidae 104, f. 20.23-27 (mf) Speocera javana
Spermophorides lascars Pholcidae 171, f. 25.64-68 (mf) Spermophorides lascars
Spinembolia clabnum Theridiidae 268, f. 37.122-129 (mf) Spinembolia clabnum
Stipax triangulifer Sparassidae 220, f. 32.12 (m) Stipax triangulifer
Stoda libudum Theridiidae 271, f. 37.130-137 (mf) Stoda libudum
Tetrablemma benoiti Tetrablemmidae 227, f. 35.1-2 (f, f. m) Tetrablemma benoiti
Tetragnatha boydi Tetragnathidae 235, f. 36.27, 31 (mf) Tetragnatha boydi
Tetragnatha ceylonica Tetragnathidae 236, f. 26.28, 32 (mf) Tetragnatha ceylonica
Tetragnatha demissa Tetragnathidae 236, f. 36.29, 33 (mf) Tetragnatha demissa
Tetragnatha nigrigularis Tetragnathidae 238, f. 36.30, 34 (mf) Tetragnatha nigrigularis
Theoa tricaudata Linyphiidae 84, f. 13.18-21 (mf) Theoa tricaudata
Theotima minutissima Ochyroceratidae 104, f. 20.28-30 (f) Theotima minutissima
Theridion cloxum Theridiidae 278, f. 37.150 (f) Theridion cloxum
Theridion mehlum Theridiidae 277, f. 37.151 (m) Theridion mehlum
Theridion melanostictum Theridiidae 271, f. 37.138-140 (mf) Theridion melanostictum
Theridion nagorum Theridiidae 277, f. 37.152 (mf) Theridion nagorum
Theridion palanum Theridiidae 278, f. 37.153 (mf) Theridion palanum
Theridula gonygaster Theridiidae 274, f. 37.141-144 (mf) Theridula gonygaster
Thomasettia seychellana Sparassidae 221, f. 32.13-15 (mf) Thomasettia seychellana
Thomisus stenningi Thomisidae 285, f. 39.3-9 (mf) Thomisus stenningi
Trochosa urbana Lycosidae 88, f. 14.7-9 (mf) Trochosa urbana
Tylorida mornensis Tetragnathidae 233, f. 36.19-23 (mf) Tylorida mornensis
Uloborus plumipes Uloboridae 286, f. 40.1-16 (mf) Uloborus plumipes
Uthina luzonica Pholcidae 165, f. 25.38-45 (mf) Pholcus longiventris
Voraptus tenellus Miturgidae 290, f. 41.1-2 (f) Voraptus tenellus
Xerophaeus espoir Gnaphosidae 75, f. 11.17-20 (mf) Xerophaeus espoir
Zoma zoma Theridiosomatidae 281, f. 38.12-15 (f) Zoma zoma
Zosis geniculata Uloboridae 288, f. 40.32-41 (mf) Zosis geniculata
Genera
No genus found for this reference